„Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się,…” myśl Howard’a stała się dziś, 7 grudnia 2021 r., ważnym punktem odniesienia dla uczniów klasy IV, V i VI, którzy zajęcia edukacyjne realizujące podstawę programową oraz edukację ekologiczną i patriotyczną, odbyli w Nadleśnictwie Wyszków w Leszczydole Nowinach i w Miejsko-Gminnej Bibliotece im. C. Norwida w Wyszkowie. Zajęcia w Nadleśnictwie Wyszków przeprowadził specjalista Służby Leśnej ds. edukacji p. Piotr Ludwikowski. Uczniowie po tych zajęciach wiedzą już:
Co to jest nadleśnictwo? Jak zachować się podczas zagubienia się w lesie? Jakie gatunki zwierząt żyją w Puszczy Białej? Co to jest łania, a co to jest sarna? Jakie są zwyczaje watahy wilków?, Jakie ptaki występują na naszym terenie i jak należy je prawidłowo dokarmiać zimą? Jakie szkodniki zagrażają przepięknym drzewostanom? Jakie gatunki drzew występują w lokalnych lasach?
Pan Ludwikowski mówił także o pracy leśniczego, jego roli dla społeczeństwa, ale przede wszystkim uzmysłowił uczniom, jakie należy podjąć kroki, aby zostać pracownikiem Lasów Państwowych. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy z logo Nadleśnictwa Wyszków.
Zaś w Miejsko-Gminnej Bibliotece im. C. Norwida w Wyszkowie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności manualne podczas warsztatów związanych tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Wykonali z papieru przepiękne choinki, którymi udekorują swoje mieszkania. Poznali także działy biblioteczne: wypożyczalnię i czytelnie dla najmłodszych, wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię naukową i kawiarenkę internetową, obejrzeli również wystawę związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. No i oczywiście dowiedzieli się o tajnikach pracy bibliotekarza oraz etapach edukacyjnych, które trzeba skończyć, aby móc pracować w bibliotece.
Był to dzień niezwykły, uczniowie zdobyli nową wiedzę, poznali uroki naszej małej ojczyzny, a pogoda zafundowała im podczas wyjazdu scenerię zimową.